Jan Mikula
fyzioterapeut
Kraniosakrální terapie (CST) je metoda, která se postupně vyvíjí už přes 100 let a v USA a Evropě se vyučuje na vysokých školách.
CST je jemná neinvazivní metoda, která pomáhá nalézt stav rovnováhy v organismu. Pracuje s celým systémem těla, ale hlavní prostředí, které oslovuje jsou lebeční kosti, křížová kost, membránový systém, proudění mozkomíšního moku a fascie celého těla. Je to metoda diagnostická a terapeutická. CST využívá různé techniky, jak zjistit stav nerovnováhy v organismu (bariéra, tuhost, nepohyblivost, stagnace, stažení, atd.)
Metoda využívá jemné koordinované dotyky na těle pro navození stavu rovnováhy. Využívá samoléčebných mechanismů těla klienta a vytvoření takových podmínek, aby k posunu k rovnováze mohlo dojít.
Terapie vychází se z toho, že v každém těle o otištěna matrice ideálního zdraví, rovnováhy a schopnosti reparace, ale je překryta mnoha událostmi a traumaty, které se do organismu zapisují.
Terapie probíhá v naprostém klidu a tichu v ideálně příjemném prostředí pro klienta i terapeuta. Klienta je oblečený a může být přikrytý dekou. Průběh terapie může být velmi relaxační a uvolňující, ale může se projevit i velmi intenzivně a prožitkově.
Znalost kraniosakrálního osteopata sahá i do komunikačních technik, kde klienta doprovází při tzv. somatoemocionálním uvolněním. To je technika pracující s fyzickým tělem a jeho paměťovými stopami, které při aktivaci člověku způsobují spoustu chronických a hůře řešitelných symptomů.
Co přináší CST mě?
Stálé objevování nového, každé tělo reaguje trochu jinak. Nedá se nic očekávat, a i u konkrétního klienta může terapie probíhat vždy jinak.
Terapie probíhá v přítomném okamžiku v naprosté koncentraci na terapii a odezvy klientova těla.